۵هزار هکتار در خراسان شمالی زیر کشت گیاهان دارویی رفت/ اشتغالزایی برای ۴۵۰ نفر
۵هزار هکتار در خراسان شمالی زیر کشت گیاهان دارویی رفت/ اشتغالزایی برای ۴۵۰ نفر

قائم مقام معاونت تولیدات گیاهی خراسان شمالی گفت: در سال گذشته پنج هزار و 425 هکتار از کشتزارهای خراسان شمالی زیرکشت گیاهان دارویی رفت که یک هزار و 850 تن انواع مختلف گیاهان برداشت شده است.

مهدی ملکشی، قائم مقام معاونت تولیدات گیاهی و مجری گیاهان دارویی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: در خراسان شمالی گیاهان دارویی در سه گروه زعفران، گل محمدی و سایر گیاهان دارویی دسته بندی می شود.

مجری گیاهان دارویی خراسان شمالی اضافه کرد: حدود ۵ سال گذشته مجری گیاهان دارویی در وزارت خانه جهاد کشاورزی تشکیل شد و به همان ترتیب این مجری در استان ها و شهرستان ها هم شکل گرفت و اکنون بحث گیاهان دارویی در تمامی شهرستان ها عنوان یک مجری دارد و کارها را پیگیری می کند.

ملکشی از تولید ۱۴ تن و  ۹۸۷ کیلوگرم زعفران در سال گذشته در سه هزار و ۲۱۰ هکتار و  تولید ۳۹۷ تن گل محمدی از  ۳۵۰ هکتار زمین زیر کشت در استان خبر داد و گفت: سایر گیاهان دارویی نیز در یک هزار و ۸۶۵ هکتار کشت شده است.

وی خاطر نشان کرد: سایر گیاهان دارویی که در استان کشت می شوند شامل زیره سبز، نعناع فلفلی، آلوورا، گل گاو زبان، موسیر، آویشن، سیاه دانه، بادرنجبویه و به لیمو است.

ملکشی اضافه کرد: براساس گیاهان شناسایی شده در خراسان شمالی، زعفران در شهرستان فاروج پیشرفت قابل توجهی داشته و با دارا بودن برندهای تجاری در بخش کشاورزی اولین اقتصاد فاروج را دارد، همچنین در شهرستان فاروج کشت زیره سبز باتوجه به قیمت فروش مناسبی که دارد توانسته شرایط اقتصادی خوبی را رقم بزند.

وی گفت: برخی از گیاهان دارویی خودرو از جمله خاکشیر و خارشتر که توسط مردم جمع آوری و بعد از آماده سازی به فروش می رسد، نیز  برای درآمد زایی خوبی برای روستائیان استان داشته است.

این مقام مسئول افزود: بحث گیاهان دارویی خیلی مهم است و می تواند از لحاظ منبع درآمد گامی در جهت ایجاد اشتغال باشد، اما باید مردم از آموزشهایی که در جهاد کشاورزی و فنی و حرفه ای گذاشته می شود استفاده کنند تا با برداشت های غیراصولی به منابع طبیعی زیان وارد نشود.

وی عنوان کرد: در مشاغل خانگی یک ردیف اعتباری با عنوان گیاهان دارویی تعریف شده  و مبلغ وام براساس مقدار زیر کشت و نوع محصول به فرد مورد نظر پرداخت می شود.

ملکشی با اشاره به اینکه در سال ۹۷ به ۴۵۰ نفر در خراسان شمالی وام ایجاد اشتغال در بحث گیاهان دارویی پرداخت شده است، گفت: کل مبالغ پرداخت شده به این افراد هشت میلیارد تومان بوده است.

  • منبع خبر : عصر اترک