بگو مگو در شورای شهر بجنورد

گویا حاشیه جلسه های شورای شهر بجنورد تمامی ندارد، در حالی که صحبت ها جدی و پر تنش پیگیری می شود و در انتها مصوبه هایی که هیچ ربطی به آن همه تنش و حاشیه ندارد روی کاغذ نوشته و ثبت می شود و شورا را به خیر و ما را به سلامت.حاشیه ها نگران کننده است و در دل آن مدام به خودت نهیب می زنی که اوضاع این قدرها هم بد نیست ولی صدای بلند بعضی از کرسی نشینان شورای شهر تلنگر می زند وقتی در جلسه علنی این حجم از تفرقه! نه نظر مخالف و انتقاد است، پس در پشت پرده چه خبر است؟
شورای شهری ها سوژه اصلی شان انتخاب شهردار بود؛ شهرداری که تا همین الان اسامی آشنایی برای تصاحب کرسی اش به گوش رسیده است و گزینه های جدی کاملاً مشخص اند!
اسامی که بنا به گفته یکی از اعضای شورای شهر، حتی بعضی ها روح شان هم از این انتخاب خبر ندارد و او معتقد است پای آبروی افراد با اعلام این اسامی در میان است.البته دعوای همیشگی دو جناح سر جایش است، یکی درباره ورزش نظر می دهد، یکی می گوید حق نداری نظر بدهی چون تخصص اش را نداری، دیگری می گوید چه عیبی دارد بگذارید همه نظر بدهند و این گونه می شود که دقیقه ها پرشتاب سر مسئله همیشگی و خیلی مهم از نگاه صندلی داران شورای شهر شاید همان «تو نظر نده» می گذرد و جلسه با مصوبه های پربارش! به پایان می رسد.در این جلسه البته در مورد شرکت نکردن یکی از اعضای شورای شهر در جلسات هم صحبت شد که آن عضو بیکار نماند و جواب های به ظاهر دندان شکنی از جمله حمایت کورکورانه از مصوبه ها، نداشتن آگاهی و حمایت بی دلیل از تصمیمات شهردار داد، مناظره هایی که شاید برای آن باید جلسه اختصاصی گذاشت با عنوان «بگومگو روی صندلی های شورای شهر!»
خلاصه این بگومگوهای بی سرانجام روی صندلی های شورای شهر نگران کننده است؛ مانند نگرانی یکی از اعضا درباره روی هوا بودن فاز دوم پتروشیمی که شاید همین قدر بی سرانجام میان پروژه ها باقی بماند.البته نایب رئیس شورای شهر در آستانه سفر رئیس جمهور بیشتر دغدغه فاز ۲ پتروشیمی را داشت که به گفته او این پروژه هنوز در هاله ای از ابهام است و با انتقاد شدید از این موضوع، خواستار عملیاتی شدن آن در این سفر شد. «گریوانی» در این باره توضیح داد: ظاهراً مدیرعامل پتروشیمی خراسان ماموریت دارد بیاید و این پروژه را روی هوا ببرد که باید از این خیال خام دربیاید زیرا این کار خیانت به مردم است. وی پروژه راه آهن مشهد- بجنورد- گرگان را هم جزو مصوباتی دانست که عملیاتی نشده است.از قدیم گفته اند چراغی که به خانه رواست، به مسجد حرام است. حال «گریوانی» تیم داری استان را مانند همین ضرب المثل دانست که نردبان آتش نشانی در استان نداریم آن وقت تیم فوتبال می خریم! هر چند او اصل خرید تیم را خوب ذکر کرد اما از حاشیه هایی که اکنون ایجاد کرده است، غافل نشد. او ورزش همگانی کشور را فدای ورزش حرفه ای دانست که میلیاردها تومان برای دو تیم در رأس امور کشور خرج می شود و هزاران نفر دچار تشویش می شوند اما تیم های ورزشی ما در محلات لباس و کفش ندارند و از حداقل ها محروم هستند.
تیر ترکش های انتقاد نایب رئیس شورای شهر یقه وزیر کشور را که از قضا حق آب و گل هم دارد، گرفت و از عملیاتی نشدن سخنان او در باب خلف وعده درباره صنردبان آتش نشانی استان گلایه کرد. زیر سوال رفتن آبروی افراد در فضای مجازی هم از نگاه نایب رئیس شورای شهر دور نماند البته خودش زودتر دست به کار و موارد را به دادستان یادآور شده است. او معتقد است: برخی مدیران مشکل دارند، آن هایی که دلواپس هستند، به دنبال این مدیران باشند که حاشیه های زیادی دارند و از تهران هم پشتیبانی می شوند و هیچ فردی به دنبال این ها نیست. وی پیشنهاد دادن نام برخی افراد برای تصدی شهرداری یا منتشر کردن نام آن ها را در خور ندانست و توهین به شخصیت آن افراد تلقی کرد.«محمدی» رئیس شورای اسلامی شهر که از ابتدا مبنای کارش این بوده که وارد حاشیه ها نشود، خارج شدن افراد را از چارچوب و لودگی به جای انتقاد کردن، نپسندید و گفت: ۳ تا ۴ نفر مشخص هستند این کارها را انجام می دهند، اگر دلسوز مردم بودند در دوره های قبل کجا بودند، آن موقع پرده دری کمتر بود، فضای مجازی نبود و اکنون به راحتی آبروی افراد را می برند.
رئیس کمیسیون عمران شورای شهر که در این باره برخی صحبت ها به مذاقش خوش نیامد، دوستانش را به عدالت و تقوای الهی دعوت کرد و برخی مباحث شوخی و خارج از ظرفیت گفتمانی شورا را ناپسند دانست و منتشر شدن اسامی را کار پسندیده ای اعلام کرد چنان که در بسیاری از شهرها فهرست پیشنهادی افراد منتشر می شود و عین شفافیت است و آن را درست بر عکس شعار دور پنجم شورای شهر بجنورد خواند.«موسوی» از برخی موارد پرده برداشت و گفت: بر اساس تحلیل انتخاب هر فرد به عنوان شهردار، حدود ۸۰ ساعت کاری طول می کشد و اگر ۲۳ تیر اسامی اعلام شود چگونه می توان ادعا کرد فرصت سوزی نشده است؟ این ابهام ایجاد می شود که شاید شورا به سمت و سوی شهرداری ضعیف یا هدفمند رفته است حتی در این باره با نکته ای در مشهد مواجه شدم که با شهرداری مذاکره و اعلام موافقت کرده بود اما برخی افراد با وجود این که مسئولیت حفظ منافع مردم را دارند از روش های مختلف فشار آورده بودند که مانع حضور وی شوند و این مورد مستند است و در زمان خودش منتشر خواهم کرد.
اما «محمدی» رئیس شورای شهر اتمام زمان برای انتخاب شهردار را چندان دارای مشکل ندانست زیرا به عقیده او می توان یک سرپرست به مدت ۳ ماه تعیین کرد و اگر موارد فشار بر افراد به طور مستند وجود داشته باشد قول پیگیری و مساعدت داد.
در جلسه گذشته شورای شهر بجنورد البته اتفاق های خوب و عجیبی هم افتاد بالاخره تنها بانوی پارلمان شهری هم به حرف آمد و انتقادی کرد که واکنش تند «موسوی» را به دنبال داشت، «هاشمی» از حضور نیافتن برخی افراد در کمیسیون ها انتقاد کرد و مشخصاً روی صحبت او با «موسوی» بود. البته انتقادات تند او به همین جا ختم نشد و رئیس کمیسیون عمران را مستقیم خطاب قرار داد و در چهارمین ماه سال فعالیت این کمیسیون را کم رنگ دانست و گفت: در بحث ترافیک، حمل و نقل شهری و آسفالت مشکل داریم که همه این ها به کمیسیون عمران برمی گردد. «موسوی» هم که نخواست سوال منشی دوم شورای شهر را بی پاسخ بگذارد، اظهارامیدواری کرد که گفتارش بر اساس توصیه نباشد، در این قضیه البته تردید هم داشت. وی گفت: زمانی که سرپرست شهرداری در نخستین جلسه شورا حضور داشت، «هاشمی» از من سوال کرد سرپرست کدام یک از اعضاست؟ من گفتم شما که سرپرست را نمی شناسید بر اساس کدام حقی که قبلا اعلام کردید، رأی دادید؟
وی به ۲ نامه آماده ارائه اشاره کرد که معاون شهرسازی و عمده مسئولان حوزه عمران به هیچ وجه در جلسات کمیسیون عمران شرکت نمی کند، آیا توصیه ای است؟
وی خطاب به «هاشمی» گفت: مگر شما نماینده شهردار هستید؟ او از غیر فعال بودن این عضو شورا در جلسات کمیسیون عمران هم انتقاد کرد و برخی تخلفات شهردار را نام برد. پیام استاندار هم که گویا این روزها در فضای مجازی پیرامون مخالفت اعضای شورای شهر با تاسیس موزه فرش در بجنورد منتشر شده است، بدجوری «جباری» رئیس کمسیون برنامه و بودجه را دمق کرده است و او انتظار چنین پیامی را نداشت زیرا اصولاً چنین چیزی درست نبوده و طبق نظر آن ها همه اعضای شورای شهر با ایجاد موزه فرش در مرکز استان موافق بودند اما فضایی که برای این منظور درخواست شده بود، مورد وثوق شورایی ها قرار نگرفت.تبلیغات نوشته شده روی سنگ فرش معابر توسط یک شرکت تاکسی اینترنتی بد جور داد وکیلی رئیس کمیسیون ورزش و جوانان شورای شهر را در آورد و او از نداشتن مجوز فعالیت آن از تاکسیرانی انتقاد کرد و خواستار پیگیری بیشتر برای برخورد با این شرکت شد. البته رئیس شورا این اطمینان خاطر را داد که شهرداری برآورد خسارت ۱۲ میلیون تومانی کرده و علاوه بر پاک کردن نوشته های معابر باید این مبلغ را به شهرداری تادیه کند.در این جلسه پرحاشیه مصوب شد چند نقطه شهر به نام های شهیدان «حسین علی سلطانی»، «محمد رحیم جمالی» و «حسین زاده» نام گذاری شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *